Gömülü Diş Çekimi Operasyonları

Yetişkin bir kişinin ağzında toplam 32 diş bulunur. Bu dişlerin her biri ayrı bir görev üstlenir. Ağız büyüklüğü 32 dişin sürmesine uygun boyutlarda değil ise her bir çenede toplam dört adet bulunan 20 yaş dişleri süremez ve dental arkta yerini alamaz. Aynı durum özellikle üst çene kanin dişleri içinde geçerlidir.

Dişler Tam Olarak Süremez ise Hangi Durumlarla Karşılaşırız?

Dişler tam olarak süremediği zaman iki şekilde çene içerinde yer alır: Dişlerin sadece yumuşak doku içerisinde gömülü kaldıkları pozisyon (mukoza retansiyon), çene kemiği içerisinde gömülü olarak kaldıkları pozisyon (kemik retansiyon).

Gömülü Dişler Ağrı Yapar mı?

Gömülü dişler akut durumda apse ve ağrı şikayetlerine sebep olur. Akut durum geçtikten sonra cerrahi tedavi ile çekimleri gerekir. Tedavi yapılmaz ise kist ve tümör nedeni ile çene kemiğinin erimesine de neden olabilir.

Cerrahi Sonrası İyileşme Dönemi Uzun mudur?

Cerrahi sonrası sutur (dikiş) atılır, suturlar 1 hafta sonra alınır. Bu dönemde ağrı, çene hareketlerinde kısıtlılık yaşanabilir. Medikal tedavi ile desteklenir, genellikle 1 hafta sonra şikayetler kaybolur.

İnternet sitemizde en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezler kullanmaktayız. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikamızı okuyarak ulaşabilirsiniz.