Çocuklarda Fissür Örtülmesi (Fissur Sealent)

Fissur Örtülmesi (Fissur Sealent) Nedir?

Çocuklarda azı dişlerin üzerindeki çukurcuklar, çürüklerin başladığı yerlerdir. Azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinin üzerindeki ince girintilerin akışkan bir madde ile doldurulup, dişlerin daha kolay temizlenebilecek bir hale getirilmesi işlemidir.

Fissur Örtücü Hangi Dişlere Uygulanır?

Fissur örtücüler genellikle daimi azı dişlerin çiğneyici yüzeylerine uygulanır. Eğer çocuklarda yüksek çürük riski varsa süt dişlerine de uygulanabilir. Fissür Örtücülerin uygulanması için en ideal zaman bu dişlerinin sürdüğü ilk aylardır.

 Ağrılı Bir İşlem midir?

Fissür Örtücü uygulamaları ağrısız ve son derece kolay bir işlemdir.

 Uygulama Sonrası Kontrol Gerekli mi?

Fissür örtücüler zamanla aşınabilir, buna rağmen yıllar sonra bile %85-90 oranında dişler üzerinde kaldığı yapılan çalışmalarla ispatlanmıştır. Fissür Örtücü düştükten sonra eğer altı ay içerisinde fark edilip tekrar uygulanırsa çürüğe karşı koruma devam edecektir.

Tüm bu faydalarına rağmen çocuğunuz ağız hijyenine dikkat etmez ve rutin diş hekimi kontrollerine getirilmez ise dişlerini çürükten korumak hemen hemen imkansızdır.

İnternet sitemizde en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezler kullanmaktayız. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikamızı okuyarak ulaşabilirsiniz.