Çapraşık Dişlerin Düzeltilmesi (Ortodonti)

Ortodontik Tedavi Nedir?

Çapraşık diş ve uyumsuz çene ilişkilerini teşhis eden, önlemeye çalışan ve tedavi eden, diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır.

Dişler neden çapraşık olur ve nasıl tedavi edilir?

Diş büyüklükleri çene büyüklüğü ile uyumlu olmadığı zaman dişler çeneye yerleşmek için çapraşık ya da aralıklı dizilir. Bu gibi dişsel ve iskeletsel bozukluklarda dişleri tekrar olmaları gereken ideal dizime ve kapanışa getirmek için ortodontik tedavi uygulanır.

Ortodontik tedavi her yaşta yapılabilir mi?

Ortodontik tedavide yaş sınırı yoktur. Ancak yaşa göre tedavi planlaması ve süresi değişebilir. Son yıllarda tüm dünyada erişkin ortodontisi yaygınlık kazanmıştır. Özellikle porselen braketler ve şeffaf plaklar kullanılarak estetik kaygıların en aza indirilmesi, kişilerin sosyal hayatları açısından olumlu bir gelişmedir.

Teller varken dişler fırçalanabilir mi?

Diş teller takıldıktan sonra dişlerimizi eskiden olduğu gibi rahatlıkla fırçalayabiliriz. Fırçalarken kopma, çıkma gibi riskler yoktur. Ancak daha ayrıntılı temizlik gerektirdiği için biraz daha dikkatli fırçalamak gerekir. Özel olarak tasarlanmış ortodontik fırçalar ve ara yüz fırçaları kullanılabilir.

Teller takıldıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Tellerin kırılmasına sebep olabilecek sert yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Elma, armut gibi sert şeyler ısırılarak değil, kesilerek yenilmelidir. Asitli içecekler, sakız, lokum gibi yapışkan yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Ortodontik tedavi ne kadar sürer?

Ortalama 18-24 ay gibi bir sürede tedavi tamamlanır. Ortodontist ve hasta iş birliğine kadar ileri olursa tedavi başarısının yüzdesi de o kadar yüksektir.

İnternet sitemizde en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezler kullanmaktayız. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikamızı okuyarak ulaşabilirsiniz.