Kompozit Laminalar

Kompozit Lamina Nedir?

Kompozit lamina dişlerde madde kaybı oluşturmadan dişlerdeki renk ve şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla kompozit materyallerle yapılan uygulamalardır.

Kompozit Laminaların Uygulama Alanları Nelerdir?

Kompozit laminalar kırık dişlerin restorasyonu, dişler arası boşlukların (diastema) kapatılması, dişlerin kron boylarının uzatılması, dişlerin renklerinin değiştirilmesi ve gülüş tasarımında başarılı bir şekilde uygulanır.

Kompozit Lamina Uygulaması Sonrasında Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kompozit lamina yapımı sonrasında altı aylık kontroller yapılmalıdır. Böylece bakım için gereken cila işlemi ile renklenme en az düzeye indirilecektir. Düzenli diş fırçalanması ve ara yüz temizliği önemli bir faktördür.

 Porselen Laminalar ile Kompozit Laminaların Farkı Nedir?

  • Kompozit laminalaryaprak porselen gibi değildir daha hızlı renklenirler altı ayda bir kontrol edilmeli, gerekli görülürse cilası yenilenmelidir.
  • Porselen laminaların yapımı için az da olsa diş dokusunu uzaklaştırmak gerekebilir.
  • Porselen laminalar çok daha parlak ve zor leke tutan bir yapısı vardır. Kompozit laminalar ise daha hızlı renklenmektedir.
  • Kompozit laminalarkırıldığında hızlı ve kolay tamir edilir. Porselen laminalarda ise bu işlem daha zordur.
İnternet sitemizde en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezler kullanmaktayız. Ayrıntılı bilgiye Çerez Politikamızı okuyarak ulaşabilirsiniz.